Każda instalacja sanitarna (centralnego ogrzewania, wod-kan, gazowa) po pewnym czasie użytkowania wymaga modernizacji albo wymiany na nową, ponieważ nie jest już ona dostatecznie sprawna i występują duże straty medium (wody czy ciepła) przyczyniając się do wysokich rachunków za dane medium. W przypadku instalacji gazowej dochodzą względy bezpieczeństwa, z uwagi na ryzyko wystąpienia wybuchu lub zaczadzenia przy niesprawnych urządzeniach gazowych czy wentylacji.
Właściciele budynków, szukając możliwości dofinansowania, często wykonują audyty energetyczne czy remontowe. W zakresie ww. audytów można rozpatrywać remonty czy wymianę wewnętrznych instalacji sanitarnych.
Modernizacja instalacji c.o. jest niezbędnym usprawnieniem rozpatrywanym w każdym audycie energetycznym czy remontowym. Nie można pozostawić bez zmian instalacji c.o. po ociepleniu budynku.
Zarówno wymiana instalacji, jak i regulacja ma na celu dostosowanie mocy cieplnej poszczególnych grzejników do zmienionej charakterystyki cieplnej pomieszczeń po wykonaniu ocieplenia czy wymianie okien.